top of page

Przemysł odlewniczy

Czyszczenie suchym lodem w przemyśle odlewniczym sprawdza się doskonale do oczyszczania gładkich powierzchni form. W procesie oczyszczenia form odlewniczych wykorzystywany jest granulat suchego lodu fi 3 mm. Czyszczenie form odlewniczych wykonywane jest na sucho, ponieważ granulat suchego lodu w trakcie czyszczenia ulega sublimacji. Przekształca się w dwutlenek węgla, z którego został granulat wykonany. Jest to istotne, gdy w grę wchodzi czyszczenie maszyn podczas ich pracy. W trakcie wykonywanego czyszczenia suchy lód nie stwarza zagrożenia przewodzenia prądu, przepięć lub porażenia prądem operatora maszyny czyszczącej. Technologia czyszczenia suchym lodem firmy Asco wykorzystywana jest do większości prac konserwacyjnych, skracając czas przestoju lub eliminując go całkowicie.

Czyszczenie suchym lodem wykorzystywana w przemyśle odlewniczym zapewnia:

 • skrócony czas przestoju produkcji

 • podczas oczyszczenia powierzchni form nie trzeba demontować form odlewniczych

 • formy odlewnicze nie muszą być schładzane

 • brak kosztów utylizacji odpadów powstałych w wyniku czyszczenia tradycyjnego lub piaskowania

 • poprzez brak uszkodzeń powierzchni oczyszczanej wydłużony czas używania form odlewniczych

 • brak uszkodzeń, pęknięć oraz zarysowań powierzchni formy odlewniczych

 

Formy używane w przemyśle odlewniczym są bardzo drogie. Każde uszkodzenie powierzchni, zarysowania odbijają się na jakości produkowanych elementów. Technologia czyszczenia suchym lodem zapewnia dokładne i szybkie czyszczenie form bez zarysowań powierzchni wydłużając w ten sposób czas ich użycia.

Urządzenia do czyszczenia maszyn i form odlewniczych

Możliwości maszyn do czyszczenia suchym lodem:

 • Czyszczenie smarów grafitowych z matryc maszyn w odlewnictwie ciśnieniowym.

 • Usuwanie nadmiaru smaru, pyłów, tuszu, węgla z urządzeń produkcyjnych i zasilaczy hydraulicznych.

 • Czyszczenie przenośników bez uszkodzenia urządzeń pneumatycznych, elektrycznych i łożysk.

Technologia czyszczenia suchym lodem wykorzystuje granulat suchego lodu fi 3 mm. Suchy lód to dwutlenek węgla w stanie stałym. Powstaje poprzez rozprężenie ciekłego dwutlenku węgla pod ciśnieniem atmosferycznym. Po zamianie ciekłego dwutlenku węgla w śnieg powstały komponent jest prasowany do postaci: bloków, plastrów oraz granulatu o pożądanej średnicy. Temperatura suchego lodu -78.5°C oraz proces sublimacji (przekształcanie się w dwutlenek węgla) wykorzystywane jest w przemyśle odlewniczym do czyszczenia.

Czyszczenie suchym lodem w przemyśle odlewniczym

Urządzenia do czyszczenia suchym lodem firmy ASCO którymi wykonujemy prace czyszczące wykorzystują powietrze pod ciśnieniem aby nadać odpowiednią prędkość granulatowi suchego lodu. Powietrze pod ciśnieniem rozpędza granulat suchego lodu 3 mm do prędkości powyżej 150 m/s. Energia kinetyczna w połączeniu z niską temperaturą suchego lodu (-78.5°C) powoduje pękanie powłoki zamrożonego zanieczyszczenia i utratę przyczepności. W wyniku pęknięć w powstałe szczeliny wnika z dużą prędkością granulat, który sublimując rozpręża się i kruszy zamrożoną powłokę. Proces oczyszczania przebiega na sucho i bardzo szybko. Po oczyszczeniu formy odlewniczej nadaje się ona od razu do ponownego użycia.

przemysł_odlewniczy.jpg
logo_DRY ICE ZONE CZYSZCZENIE_SUCHYM_LODEM

Punkt sprzedaży Dry Ice Zone 05-090 Raszyn k Warszawy

ul. Słowikowskiego 41A ☎ +48 732 610 501

biuro@dryicezone.pl

Szybki kontakt: 730 898 868

poń-piąt od 9:00 do 17:00.

 • Twitter
 • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (MM) Strona zawiera utwory chronione prawem autorskim.

W szczególności teksty, zdjęcia i materiały multimedialne.

bottom of page