Przemysł energetyczny - czyszczenie turbin energetycznych!

Turbiny parowe posiadają najbardziej restrykcyjne wymagania dotyczące dopuszczalnej zawartości zanieczyszczeń w całym systemie wodno-parowym bloku energetycznego.

Na powierzchni łopatek turbin znajdziemy zanieczyszczenia w postaci tlenku miedzi, tlenku żelaza, fosforany i krzemionki.

Bloki energetyczne ich części wykonane są ze stali stopowej, ponieważ osadzanie się związków miedzi na powierzchniach wewnętrznych może doprowadzić do przedostania się miedzi do podgrzewaczy i dalej na turbinę.

Symptomy nagromadzenia się osadów na powierzchni turbin to, spadek ich sprawności oraz zwiększony spadek ciśnienia.


Podczas planowanych głównych remontów turbin, do usuwania osadów na powierzchni turbin wykorzystuje się metodę czyszczenia mechanicznego, lub czyszczenia chemicznego.

Z uwagi na skomplikowaną geometrię turbin ich długotrwałe schładzanie, do usuwania osadów możliwe jest wykorzystanie technologii czyszczenia strumieniem suchego lodu.

Czyszczenie suchym lodem zastępuje tradycyjne czyszczenie środkami chemicznymi maszyn i urządzeń.


Jak działa technologia czyszczenia zestalonym CO2?

Czyszczenie z użyciem dwutlenku węgla w postaci stałej (suchym lodem) działa dzięki trzem głównym czynnikom: energii kinetycznej granulek, efektowi wstrząsu termicznego i efektowi termokinetycznemu.


W porównaniu z innymi metodami przygotowywania i czyszczenia powierzchni technologia czyszczenia suchym lodem jest najbardziej przyjazna dla środowiska, pracowników i czyszczonych urządzeń.


Należy pamiętać, że ta technologia jest nie tylko czysta i bezpieczna, ale, co także jest ważne, że suchy lód uzyskuje się jako produkt uboczny w innych procesach przemysłowych z odzyskanego CO2. To znaczy nie produkuje się i nie dodaje do atmosfery nowych cząsteczek CO2, a więc nie przyczynia się do zwiększania efektu cieplarnianego.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square