top of page

Czyszczenie maszyn drukarskich

Czyszczenie maszyn drukarskich wykonywane jest bardzo szybko. Narastające wciąż warstwy zeschniętej farby drukarskiej najpierw są zamrażane przez strumień suchego lodu posiadający -78.5°C. W wyniku różnicy temperatur zamrożona warstwa pęka. Przez szczeliny dostaje się granulat suchego lodu. W wyniku szybkiej sublimacji następuje rozerwanie zamrożonej warstwy farby drukarskiej (lub innych zanieczyszczeń) które opadają na podłogę. Dysponując zmiotką lub odkurzaczem przemysłowym, można taką warstwę zanieczyszczeń bardzo szybko usunąć.
Czyszczenie maszyny drukarskiej


Zakłady drukarskie należą do sektora, w którym należy zachować bezwzględną czystość. Niemal codziennie czyszczone są wałki maszyn drukarskich, ponieważ każda skaza widoczna jest w druku, generując straty. Maszyny drukarskie na co dzień czyszczone są środkami chemicznymi, niemniej jednak zawsze przychodzi taki moment, że zaschniętej spieczonej farby i innych zanieczyszczeń nie da się usunąć rozpuszczalnikami. To właśnie w tym momencie na pomoc przychodzi czyszczenie suchym lodem, które jest w stanie przywrócić sprawność maszyn drukarskich.


Bardzo ważną zaletą czyszczenia suchym lodem jest to, że przebiega na sucho. Granulat suchego lodu w trakcie czyszczenia maszyny drukarskiej sublimuje. Oznacza to, że w kontakcie z cieplejszą od siebie powierzchnią maszyny zmienia swój stan skupienia ze stałego, przekształcając się w gaz. Dwutlenek węgla, który po zamianie z postaci gazowej do stanu ciekłego przekształcany jest w formę granulatu wykorzystywanego do czyszczenia urządzeń i maszyn. W wyniku czyszczenia suchym lodem powierzchnia pozostaje sucha bez pęknięć i uszkodzeń.


Technologia czyszczenia maszyn suchym lodem


Granulat suchego lodu wykorzystywany do czyszczenia maszyn drukarskich produkowany jest z ciekłego dwutlenku węgla. W wyniku sprężania i rozprężania powstaje śnieg, który jest prasowany do postaci bloków, plastrów oraz granulatu. Suchy lód posiada temperaturę -78.5°C dlatego jest w stanie bardzo szybko zamrozić warstwę farby drukarskiej, którą należy usunąć. Suchy lód nie topi się jak typowy lód pochodzący z zamrożonej wody a przekształca się ponownie w dwutlenek węgla, z którego został wyprodukowany. Zamiana suchego lodu w dwutlenek węgla nazywana jest sublimacją. Granulat suchego lodu rozpędzany jest do dużych prędkości przez sprężone powietrze. Wylatując z dyszy maszyny czyszczącej, zamraża warstwę zabrudzenia, którą należy usunąć. Stary smar zalegający na elementach maszyny lub farba drukarska jest usuwany niemal natychmiast. Inne powłoki w tym spieczone pozostałości poprodukcyjne: plastyk, żywica lub połączony olej z pyłem jest zamrażany i w wyniku zmian temperatury pęka. Do pęknięć przedostaje się granulat suchego lodu, który sublimując, rozsadza zamrożone zanieczyszczenia na drobne kawałki. Oczyszczanie powierzchni maszyny lub wałków drukarskich następuje bardzo szybko.


Czyszczenie maszyn drukarskich nie polega na ścieraniu wierzchniej warstwy zabrudzeń a usuwaniu jej w całości. Nie jest to metoda ścierna, tak jak to ma miejsce podczas piaskowania, dlatego elementy plastykowe maszyny, gumowe osłony lub rurki, izolacja kabli i inne części pozostają nienaruszone. Suchy lód w wyniku sublimacji zwiększa swoją objętość ponad 800 razy, krusząc zamrożoną warstwę. Dzięki temu czyszczenie na drukarni przebiega szybko i sprawnie.Zalety czyszczenia maszyn suchym lodem


Podczas czyszczenia maszyn drukarskich lub linii produkcyjnej nie trzeba ich demontować na czas wykonywania usługi czyszczenia. Granulat suchego lodu podczas czyszczenia z łatwością dociera do najdrobniejszych szczelin oraz trudno dostępnych miejsc. Operator wykonujący czyszczenie posiada odpowiedniej długości dysze i jest w stanie dotrzeć do najciaśniejszych zakamarków. Czyszczenie maszyny drukarskiej wykonywane jest bardzo szybko. Żadna z używanych technologii czyszczenia przy użyciu detergentów lub rozpuszczalników nie jest w stanie dorównać technologii czyszczenia suchym lodem.


Minimalny czas przestoju maszyn drukarskich


Brak konieczności demontażu maszyny drukarskiej oraz zatrzymywania linii produkcyjnej gwarantuje krótkie przestoje, ograniczając straty finansowe. Usługa czyszczenia może być wykonywana również poza godzinami pracy zakładu pracy lub w trakcie dni wolnych. W zakładach pracy bardzo często wykonujemy tego typu usługi podczas sezonowych przestojów i letnich urlopów.


Brak uszkodzeń na powierzchni maszyn


Urządzenia do czyszczenia zostały opracowane tak, aby można było regulować ciśnienie robocze sprężonego powietrza oraz ilość podawanego granulatu suchego lodu fi 3 mm. Dzięki temu operator wykonujący usługę jest w stanie dostosować strumień suchego lodu, uwzględniając trwałość powierzchni oraz ilość zalegających zanieczyszczeń. Możliwość regulacji parametrów czyszczenia pozwala na oczyszczanie delikatnych powierzchni bez ich uszkodzenia.


Ekologiczna metoda czyszczenia


W procesie czyszczenia suchym lodem nie stosuje się żadnych środków chemicznych, rozpuszczalników i detergentów. Suchy lód w trakcie czyszczenia sublimuje, przekształcając się w gaz, z którego produkowany jest suchy lód. W wyniku czyszczenia nie powstają żadne odpady, które trzeba utylizować. Oczyszczanie powierzchni maszyn drukarskich następuje w niskich temperaturach dlatego też usuwanie klejów, farb, smarów i innych zanieczyszczeń nie stanowi żadnego problemu.

14 wyświetleń
logo_DRY ICE ZONE CZYSZCZENIE_SUCHYM_LODEM

Punkt sprzedaży Dry Ice Zone 05-090 Raszyn k Warszawy

ul. Słowikowskiego 41A ☎ +48 732 610 501

biuro@dryicezone.pl

Szybki kontakt: 730 898 868

poń-piąt od 9:00 do 17:00.

  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (MM) Strona zawiera utwory chronione prawem autorskim.

W szczególności teksty, zdjęcia i materiały multimedialne.

bottom of page