top of page

Czyszczenie suchym lodem w przemyśle

Czyszczenie suchym lodem w przemyśle odlewniczym sprawdza się doskonale do oczyszczania gładkich powierzchni form. W procesie czyszczenia form odlewniczych wykorzystywany jest granulat suchego lodu fi 3 mm. Dzięki szybkiej zamianie ciała stałego w gaz suchy lód nie jest w stanie uszkodzić gładkiej powierzchni formy. Przedłużając w ten sposób „żywotność” formy odlewniczej.


Technologia czyszczenia suchym lodem jest szybka i bardzo skuteczna. Pozwala na redukcję przestojów maszyn i urządzeń technicznych poprzez szybkość wykonywanego czyszczenia. Mimo że sprężone powietrze rozpędza granulat suchego lodu fi 3 mm do prędkości powyżej 150 m/s nie uszkadza on jednak powierzchni formy odlewniczej. Jest to bardzo ważne, ponieważ wszelkie rysy, pęknięcia widoczne są później na odlewie, wykluczając je z obiegu. Dzięki szybkiej sublimacji (zamiana ciała stałego w gaz) wszelkie zabrudzenia, pozostałości poprodukcyjne są odrywane od powierzchni i usuwane sprężonym powietrzem o ciśnieniu 8 Bar. Pozostawiając powierzchnię gładką, gotową do ponownej pracy. Stosując suchy lód do czyszczenia form, eliminowany jest efekt ścierania warstwy wierzchniej. Tak często spotykany przy wykorzystywaniu innych metod takich jak piaskowanie lub szlifowanie wykorzystujące do tego celu elementy ścierne. Dzięki temu formy mogą być używane przez parę lat bez widocznych oznak starzenia lub zmęczenia materiału.


Zastosowanie suchego lodu do czyszczenia powierzchni form


W procesie oczyszczenia form odlewniczych wykorzystywany jest granulat suchego lodu fi 3 mm. Warto zauważyć ze czyszczenie suchym lodem wykonywane jest na sucho. Granulat suchego lodu w trakcie czyszczenia ulega sublimacji. Przekształca się w dwutlenek węgla, z którego jest produkowany. Jest to istotne, gdy w grę wchodzi czyszczenie maszyn będących pod napięciem podczas ich pracy. Przystępując do czyszczenia urządzeń i maszyn nie trzeba ich demontować, a nawet w niektórych przypadkach mogą one dalej pracować.


Czyszczenie suchym lodem wykorzystywana w przemyśle odlewniczym zapewnia:

  • Skrócony czas przestoju urządzeń i maszyn

  • Podczas oczyszczenia powierzchni form nie trzeba ich demontować

  • Formy odlewnicze nie muszą być schładzane

  • Wykorzystując suchy lód do czyszczenia eliminowany jest koszt utylizacji odpadów powstałych w wyniku czyszczenia tradycyjnego lub piaskowania

  • poprzez brak uszkodzeń powierzchni oczyszczanej wydłużony jest czas używania form odlewniczych

  • brak uszkodzeń, pęknięć oraz zarysowań powierzchni form odlewniczych


Formy używane w przemyśle odlewniczym są bardzo drogie, dlatego czyszczenie suchym lodem jest alternatywą czyszczenia chemicznego lub ściernego. Każde uszkodzenie powierzchni, zarysowania odbijają się na jakości produkowanych elementów.


Technologia czyszczenia strumieniowego


Technologia czyszczenia strumieniowego suchym lodem wykorzystuje granulat suchego lodu fi 3 mm. Suchy lód to dwutlenek węgla w stanie stałym. Powstaje poprzez rozprężenie ciekłego dwutlenku węgla pod ciśnieniem atmosferycznym. Po zamianie ciekłego dwutlenku węgla w śnieg powstały komponent jest prasowany do postaci: bloków, plastrów oraz granulatu o pożądanej średnicy. Temperatura suchego lodu -78.5°C oraz proces sublimacji (przekształcanie się w dwutlenek węgla) wykorzystywane jest w przemyśle od dekad.



Wynajem maszyn do czyszczenia suchym lodem

Zanim zamówisz usługę czyszczenia, musisz wiedzieć, że jesteśmy w stanie wypożyczyć model urządzenia AscoJet 1701 na: 3, 7 dni lub 1 miesiąc. Wypożyczając u nas urządzenie do czyszczenia, jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednią ilość granulatu suchego lodu fi 3 mm. Zobacz – wynajem maszyn do czyszczenia

11 wyświetleń
logo_DRY ICE ZONE CZYSZCZENIE_SUCHYM_LODEM

Punkt sprzedaży Dry Ice Zone 05-090 Raszyn k Warszawy

ul. Słowikowskiego 41A ☎ +48 732 610 501

biuro@dryicezone.pl

Szybki kontakt: 730 898 868

poń-piąt od 9:00 do 17:00.

  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (MM) Strona zawiera utwory chronione prawem autorskim.

W szczególności teksty, zdjęcia i materiały multimedialne.

bottom of page